Journeyman PicturesJourneyman Pictures
independent distributor of documentaries, topical news features and footage
the REALnewsthe REALnews
Non-commercial web sites (that is sites that do not contain paid advertising) may embed video with code provided by TRNN, but such videos must be used in whole, without any editing what so ever.
John PilgerJohn Pilger
australský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. Stal se zahraničním respondentem, válečným zpravodajem (vytvářel zprávy z války ve Vietnamu), částečně jej též zajímala sociální témata, zahraniční politika. Zprávy přinášel z mnoha zemí světa, zejména Asie a Afriky (Vietnam, Kambodža, Egypt, Indie, Bangladéš, Biafra, Východní Timor, Irák, Barma, Nikaragua, Palestina) později se věnoval např. problémům zemí Jižní Ameriky nebo otázkám dětské práce v Indonésii.
National Film Board of CanadaNational Film Board of Canada
public film and digital media producer and distributor. An agency of the Government of Canada
Global ResearchGlobal Research
non-profit independent research and media organization based in Montreal.
VOXeuropVOXeurop
zpravodajský portál se sídlem v Paříži, který denně přináší výběr z více než 200 mezinárodních novin a magazínů. Vybrané články jsou překládány do 10 jazyků - angličtiny, francoužtiny, španělštiny, rumunštiny, italštiny, portugalštiny, holandštiny, polštiny a češtiny. Vznikl roku 2009 jako konsorcium vytvořené čtyřmi týdeníky zaměřenými na mezinárodní aktuality: Courrier international (Paříž), Courrier internacional (Lisabon), Forum (Varšava) a Internazionale (Řím), s finanční podporou Evropské komise. Kolektiv tvořený lidmi z různých zemí se těší úplné editorské nezávislosti.
Evropský rozhledEvropský rozhled
zprávy z Evropského parlamentu, komentáře a zamyšlení zaměřené na přednostní sledování vývoje směřujícího k uplatňování prvků přímé demokracie, jakým je např. plně transparentní správa veřejných financí (TSVF) a její kontrola občany zdola (např. prostřednictvím Internetu) nebo další prohlubování života občanské společnosti. Informace co nejméně zatížené ideologickým nebo vulgárně politickým balastem, postupně se však dotkneme všech oblastí, v nichž je dle našeho názoru potřebné se orientovat: od ekonomiky přes politiku až ke kultuře.
Evropská observatoř žurnalistikyEvropská observatoř žurnalistiky
nezisková organizace při Univerzitě della Svizzera italiana zprostředkovává veřejnosti výsledky mediálních výzkumů. V roce 2002 získalo EJO prestižní Media Award od Švýcarské asociace pro kvalitní žurnalistiku za vynikající výsledky a odhodlání k propagaci vysoce kvalitních mediálních výstupů.
Science WeekScience Week
Aktuální články ze světa vědy, techniky a výzkumu
Project SyndicateProject Syndicate
original, engaging, and thought-provoking commentaries by esteemed leaders and thinkers from around the world to readers everywhere. By offering incisive perspectives on our changing world from those who are shaping its economics, politics, science, and culture, Project Syndicate has created an unrivaled venue for informed public debate.
Frank BoldFrank Bold
Problémy naší země nejsou jen vinou zkorumpovaných činitelů, ale především systému, který jim umožňuje jej zneužívat. Věříme, že současný stav lze zlepšit nastavením pravidel — neprůstřelné legislativy. Jsme právníci a nebojíme se toho využít.
Zero HedgeZero Hedge
our mission:
 • to widen the scope of financial, economic and political information available to the professional investing public.
 • to skeptically examine and, where necessary, attack the flaccid institution that financial journalism has become.
 • to liberate oppressed knowledge.
 • to provide analysis uninhibited by political constraint.
 • to facilitate information's unending quest for freedom.
 • The Fleet SheetThe Fleet Sheet
  analýza nejdůležitějších událostí, které se v uplynulém týdnu odehrály v České republice v oblasti politiky a businessu. Vydává Erik Best.
  E-RepublikaE-Republika
  dobrovolné, otevřené, nekomerční uskupení občanů, kteří se snaží společně vystupovat ve prospěch naší republiky.
  NatureNature
  weekly, international, interdisciplinary journal of science.
  EconnectEconnect
  nevládní nezisková organizace, která pomáhá ostatním organizacím neziskového sektoru v ČR využívat informační technologie a internet a ve svém zpravodajství se zároveň věnuje dění, které se tohoto sektoru dotýká. Provozujeme také kalendář akcí, grantový kalendář a katalog odkazů. NNO nabízíme informační a mediální servis.
  InéSprávyInéSprávy
  Filozofiou Iných správ je prinášanie informácií, ktoré sú v masmédiach často opomínané. Odkazy na jednotlivé články spolu s názvami a popismi sú získavané automaticky a zodpovednosť za ne nesú vydavatelia týchto článkov.
  Metodický portálMetodický portál
  Vše je zdarma. Prostor pro učitele, kteří hledají, tvoří a rádi se dělí o své zkušenosti. Je místem pro diskuzi o aktuálních tématech ve školství. Obsahuje již kolem 7 000 metodických, didaktických a informativních článků, DUM a odkazů...a další širokou nabídku služeb pro Vás. Vznikl jako hlavní metodická podpora učitelů a k podpoře zavedení rámcových vzdělávacích programů ve školách. Jeho smyslem bylo vytvořit prostředí, ve kterém se budou moci učitelé navzájem inspirovat a informovat o svých zkušenostech.
  Občanský monitoringObčanský monitoring
  Rés publica očima občanů. DIY zpravodajství a spousta dalších projektů. Zapojte se. Těšíme se na diskusi či spolupráci.
  Independent Media CenterIndependent Media Center
  (také známé jako Indymedia nebo IMC) je globální síť participativních novinářů informujících o sociálních a ekologických otázkách. První indymedia vznikly během protestů v Seattlu proti WTO v roce 1999 a zůstává úzce spojeno s alterglobalizačním hnutím, které kritizuje neo-liberalismus a jeho přidružené instituce. Indymedia používají na celém světě otevřený publikační systém, který umožňuje komukoliv přispívat. Indymedia jsou kolektivy nezávislých mediálních skupin a stovek novinářů, nejsou však korporací a každá pobočka funguje autonomně. Indymedia vznikla jako alternativa k vládě a mediálním korporacím (masmédiím) a snaží se informovat co nejpřesněji.
  World NewsWorld News
  most comprehensive, one-stop news resource on the Internet. Today, World News has over 150 million pages indexed - covering Film, Sport, Entertainment, Science, Business, Health and every City on earth. WN is completely free and offers a broad range of media content from a varied and extensive range of sources.
  AlterNetAlterNet
  news magazine and online community that creates original journalism and amplifies the best of hundreds of other independent media sources. AlterNet’s aim is to inspire action and advocacy on the environment, human rights and civil liberties, social justice, media, health care issues, and more
  TEDTED
  nonprofit devoted to Ideas Worth Spreading. It started out in 1984 as a conference bringing together people from three worlds: Technology, Entertainment, Design. Since then its scope has become ever broader.
  World News CuratorWorld News Curator
  Our job is to sift through all the information from a large number of sources in order to try our best to provide you with a balanced an unbiased picture of what is going on in the world. Wherever possible we will also provide you with our sources, so that you can follow up on any of the stories covered by WNC. At times we will include biased sources in our articles in order to show ou both sides of the story; whenever we do this we try to make it clear what we are doing, and to ensure that the bias is not one-sided.
  RTRussia Today
  published by Autonomous non-profit organization (ANO) “TV-Novosti”
  Český RozhledČeský Rozhled
  alternativní zpravodajský občasník, a jak již ze sloganu v záhlaví stránek vyplývá, jde nám především o alternativní pohled na svět kolem nás.
  Věda.czVěda.cz
  informační zdroje pro pracovníky v oblasti vědy a výzkumu, informace o konferencích, přednáškách a aktuálních novinkách z různých oborů. Portál Věda.cz není specializovaný na konkrétní vědní disciplínu, ale snaží se přinášet informace napříč všemi obory. Pro třídění těchto informací používáme oborové dělení podle standardu SIGLE.
  Transition NetworkTransition Network
  charitable organisation whose role is to inspire, encourage, connect, support and train communities as they self-organise around the Transition model, creating initiatives that rebuild resilience and reduce CO2 emissions. Ultimately it’s about creating a healthy human culture, one that meets our needs for community, livelihoods and fun. We’re here to support you.
  Democracy NOW!Democracy NOW!
  daily, independent, award-winning news program hosted by journalists Amy Goodman and Juan Gonzalez.
  TERRATERRA
  award-winning sci­ence and nat­ural his­tory pod­cast series that explores the natural connections that propel life on Earth.
  Webby AwardsWebby Awards
  výběr nejlepších webů světa v různých kategoriích oceněných v letech 1997 - 2013
  Reportéři bez hranicReportéři bez hranic
  v Paříži založená nevládní nezisková organizace obhajující svobodu tisku a médií. Zastává se novinářů a pracovníků v médiích, kteří jsou sužováni cenzurou a perzekucí.
  Nationalpark ThyNationalpark Thy
  Největší národní park v Dánsku má svůj pravidelný pořad o přírodě. Doporučuji.
  OSELOSEL
  Internetový časopis pro popularizaci vědy. Jeho motto je: „Být či nebýt“.
  AkademonAkademon
  Server pro technologické inovace, dobrodružství poznání a nejnovější poznatky vědy.
  WikileaksWikileaks
  nezisková mediální společnost, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty, při čemž využívá internet k zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých zdrojů.
  ProPublicaProPublica
  An independent, non-profit newsroom that produces investigative journalism in the public interest. Our work focuses exclusively on truly important stories, stories with “moral force.” We do this by producing journalism that shines a light on exploitation of the weak by the strong and on the failures of those with power to vindicate the trust placed in them.
  Information Clearing HouseInformation Clearing House
  Not For Profit - For Global Justice. This web site is:
 • An independent media source.
 • One person's effort to correct the distorted perceptions provided by commercial media.
 • This web site is non-commercial (no advertising no pop-up windows) and funded by readers contributions.
 • This web site grew out of my personal frustration and anger at the failure of traditional commercial media to inform the American public, especially as it relates to US foreign policy
 • A source of unreported (or under reported) news from around the globe.
 • An effort to provide more depth and understanding to current issues.
 • This web site is the work of one person.
 • I am a private individual.
 • I am not affiliated with any particular political party.
 • I am not funded by any group.
 • I pay for all services associated with this site from my personal funds and readers' donations.
 • I am not independently wealthy.
 • I work and live in Southern California.
 • Al-AkhbarAl-Akhbar
  By providing much-needed in-depth reporting on the uprisings and other news in the region, Al-Akhbar English will reflect the diverse and dynamic realities that make up the communities undergoing these transformations. The English edition also aims to make debates and analyses circulating in the Arabic media sphere accessible to English speakers worldwide. Al-Akhbar depends on young and creative writers that challenge conventional forms of reporting and aspires to speak truth to power. Al-Akhbar English intends to preserve this tradition by translating selected articles from the Arabic edition for an international readership. The site also features original content of opinion, analysis, and field stories as well as photo blogs chronicling the latest developments across the Middle East.
  Kulturní institut GoogleKulturní institut Google
  Virtuální galerie nejlepších svtových muzeí s uměleckými díly ve vysokém rozlišení. Dále gelarie fotografií historických událostí a pozoruhodných míst na světě. Vytvořte si vlastní galerie, sbírky a sdílejte je.
  Offshore LeaksOffshore Leaks
  The database contains ownership information about companies created in 10 offshore jurisdictions including the British Virgin Islands, the Cook Islands and Singapore. It covers nearly 30 years until 2010.
  TED EdTED Ed
  videos aim to capture and amplify the voices of the world's greatest educators. To achieve this, we pair extraordinary educators with talented animators to produce a new library of exceptional educational videos. This website, similar to TED.com, is ever-evolving and we depend on you, the TED community, to nominate inspiring teachers that have touched your life or clever animators who have the skills to bring a gifted teacher's lesson to life.
  Transitions OnlineTransitions Online
  Nonprofit organization established to strengthen the professionalism, independence and impact of the news media in the post-communist countries of Europe and the former Soviet Union. We do this through a combination of journalism and media training programs, and the publication of Transitions Online magazine.
  TruthdigTruthdig
  news website that provides expert coverage of current affairs as well as a variety of thoughtful, provocative content assembled from a progressive point of view. The site is built around reports by authorities in their fields who conduct in-depth exploration of contemporary topics. To offer frequent change and surprise, the site also presents a diversity of original reporting and aggregated content culled by the site's editors and staff.
  ResilienceResilience
  both an information clearinghouse and a network of action-oriented groups. Our focus is on building community resilience in a world of multiple emerging challenges: the decline of cheap energy, the depletion of critical resources like water, complex environmental crises like climate change and biodiversity loss, and the social and economic issues which are linked to these. We like to think of the site as a community library with space to read and think, but also as a vibrant café in which to meet people, discuss ideas and projects, and pick up and share tips on how to build the resilience of your community, your household, or yourself.
  National GeographicNational Geographic
  Exkluzivní měsíčník National Geographic přináší strhující pohled do přírodních, technických, kulturních a etnických tajů tohoto světa. Jeho reportáže jsou doprovázeny fotografiemi výjimečné kvality.
  Národní vědecká nadaceNárodní vědecká nadace
  nezávislá vládní agentura v USA odpovědná za podporu základního vědeckého výzkumu zejména poskytováním výzkumných zdrojů. Zařizuje výzkumné granty zejména pro univerzity nebo také pro jednotlivce (včetně profesorů a postgraduálních studentů). Pracovní výtvory vytvořené zaměstnanci během oficiálních pracovních povinností jsou jako práce americké federální vlády považovány za volné dílo (public domain).
  Akademie věd České republikyAkademie věd České republiky
  Hlavním posláním Akademie věd a jejích pracovišť je uskutečňovat základní výzkum v širokém spektru přírodních, technických, humanitních a sociálních věd. Tento výzkum - ať již svou povahou vysoce specializovaný nebo interdisciplinární - usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti a domácí kultury.
  Pulitzer CenterPulitzer Center
  innovative award-winning non-profit journalism organization dedicated to supporting the independent international journalism that U.S. media organizations are increasingly less able to undertake. The Center focuses on under-reported topics, promoting high-quality international reporting and creating platforms that reach broad and diverse audiences.
  News NowNews Now
  leading home-grown and independent news aggregation service. Fully-automated, and on a continuous basis...
  Al-DžazíraAl-Džazíra
  Arabská televizní stanice se sídlem v Kataru. Byla založena v roce 1996, mezi její první pracovníky patřila řada bývalých zaměstnanců v témže roce zrušeného arabskojazyčného televizního kanálu BBC.
  Global IssuesGlobal Issues
  Social, Political, Economic and Environmental Issues That Affect Us All
  BacklightBacklight
  týdenní, 50-minutový pořad z Holandska, zabývající se nadcházejícími událostmi, balancuje na hraně vyprávění a publicistiky. Zaměřuje se na globalizovaný svět, ve kterém společnosti, ekonomiky a kultury hledají novou rovnováhu. Backlight si klade za cíl uchopit esenci významných trendů a vývoje.
  Earth TouchEarth Touch
  nature’s stories should be told with passion and imagination. To make these stories come to life, we’ve brought together a diverse group of people powered by instinctive creativity and a rare mix of expertise.
  PressTVPressTV Documentary
  Dokumenty Iránské televizní stanice PressTV. Anglicky. Press TV takes revolutionary steps as the first Iranian international news network, broadcasting in English on a round-the-clock basis.
  LinkTVLinkTV
  Independent television channel whose mission is to engage, inform, and inspire viewers to become involved in the world.
  Disclose TVDisclose TV
  Fast growing multimedia and news hub dedicated to unusual and unexplained phenomena as well as alternative topics that may be ignored, denied or inandequatly covered within the mainstream media - the first and already largest of its kind.
  Indymedia ClimateIndymedia Climate
  This is a topic based indymedia established November 2005 to spread news and grass roots activism on climate related issues.We invite writers, activists, eyewitnesses, photographers, musers, everyone affected by climate change - to have your say!
  International Free Press SocietyInternational Free Press Society
  Mezinárodní společnost pro svobodu tisku v Dánsku. Působí dnes v 16 zemích (vedle většiny západoevropských také USA, Kanada a Austrálie). Jejím programem je upozorňovat veřejnost na sílící omezování svobody projevu prostřednictvím politicky, ekonomicky či nábožensky motivovaných útoků či hrozeb, vnucené autocenzury, orwellovského „eurospeaku“, umlčovacích zákonů a soudních výnosů vycházejících z dogmatismu politické korektnosti.
  EuropeNewsEuropeNews
  neutral media service run by volunteer effort. Our editoral and financial independence is important to us.
  Free Speech TVFree Speech TV
  independent, 24-hour television network and multi-platform digital news source with news, stories and perspectives you won’t find anywhere else. A non-profit, public interest network, FSTV is publically supported by its viewers and by philanthropic foundations. Television broadcasts are commercial-free.
  Deník ReferendumDeník Referendum
  český nezávislý internetový deník, který začal vycházet 30. listopadu 2009. Deník každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova i zahraničí.
  Inter Press ServiceInter Press Service
  “giving a voice to the voiceless” – acting as a communication channel that privileges the voices and the concerns of the poorest and creates a climate of understanding, accountability and participation around development, promoting a new international information order between the South and the North. - See more at: http://www.ips.org/institutional/get-to-know-us-2/our-mission/#sthash.W4BGtRmE.dpuf
  Britské listyBritské listy
  Deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
  Pew Research CenterPew Research Center
  nonpartisan fact tank that informs the public about the issues, attitudes and trends shaping America and the world. It conducts public opinion polling, demographic research, media content analysis and other empirical social science research. Pew Research does not take policy positions. It is a subsidiary of The Pew Charitable Trusts.
  OCCRPOCCRP
  Organized Crime and Corruption Reporting Project is a not-for-profit, joint program of a number of regional non-profit investigative centers and for profit independent media stretching from Eastern Europe to Central Asia.
  Science WorldScience World
  Novinky ze světa vědy a techniky: technologie, neživá příroda, člověk, biologie
  Open CultureOpen Culture
  The best free cultural & educational media on the web
  EkolistEkolist
  Internetový deník, jehož cílem je přinášet informace o přírodě a životním prostředí. Ekolist.cz nestraní žádné zájmové skupině a nepodporuje konkrétní řešení a projekty. Redakce se řídí zásadami novinářské práce. Svým čtenářům nabízí především rozsáhlé zpravodajství doplněné o publicistiku. Přinášíme rovněž rady, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, kulturní rubriku s přehledem knih a filmů a taky kalendář akcí.
  Česká astronomická společnostČeská astronomická společnost
  sdružuje vědecké a odborné pracovníky a přátele astronomie a příbuzných věd.
  NuoViso.TVNuoViso.TV
  Německá filmová produkce představuje filmy již několik let - většinou zdarma - které vám otevřenou oči. Věnují se jak aktuálním politickým tématům, tak i filozofickému přístupu. Ve své práci získali mnoho zkušeností, že tradiční "média hlavního proudu" ve své roli "poskytovatelů informací" nejsou férová. NuoViso filmová produkce má poslání odhalovat pozadí do popředí a pokládat otázky před ukvapenými závěry, které jsou mnohdy prezentované veřejnosti.
  Voltaire NetworkVoltaire Network
  Síť nezávislých novinářských skupin, specializující se na analýzu mezinárodních vztahů, vzniklá na podnět francouzského intelektuála Thierry Meyssana. Voltaire Network není určen k podpoře ideologie či světonázoru, ale k rozvoji kritického myšlení svých čtenářů. Podporuje úvahy o víře, o přesvědčení.
  Czech Free PressCzech Free Press
  médium svobodných lidí. Médium, které nevlastní žádná nadnárodní korporace, banka nebo starobylý rod. Přinášíme zprávy, které považujeme za zajímavé a za které se nemusíme stydět. Jsme tu pro podporu svobody. Pokud nás máte rádi, skvělé. Pokud Vám vadíme, vyjádřete se!
  SHTF PlanSHTF Plan
  When It Hits The Fan, Don't Say We Didn't Warn You
  Blacklisted NewsBlacklisted News
  Independent Media for Independent Minds
  Inspirativní TVInspirativní TV
  Smyslem těchto stránek je přinášet svobodný proud informací, který tzv. mainstreamové televize z nejrůznějších důvodů ignorují. Chceme přispět k nalezení odpovědí na základní životní otázky každého člověka „Kdo jsem já“ a „Co je svět kolem mě“. Takový člověk je pak velkým obohacením pro všechny, stává se sám sebou, nalézá vnitřní svobodu a vystupuje ze zavedených soukolí „systému“.
  BushmanfilmBushmanfilm
  Outdoorové filmy z celého světa
  CEE BankwatchCEE Bankwatch
  international non-governmental organisation (NGO) with member organisations from countries across central and eastern Europe (CEE). We monitor the activities of international financial institutions (IFIs) which operate in the region and promote environmentally, socially and economically sustainable alternatives to their policies and projects.
  VOX VictimsVOX Victims
  Sme šíriteľmi nemedializovaných a tabuizovaných globálnych informácií na slovenskom internete. Prinášame odlišný pohľad na dianie vo svete a snažíme sa tak vytvoriť kritickejšieho ducha v ponímaní nášho okolia. Nie sme jediným ani posledným alternatívnym informátorom dôležitých tém. Posilňujeme a podporujeme naše rady, aby sa tieto informácie dostávali čoraz viac ďalej k širšiemu spektru ľudí v záujmu vyššej uvedomelosti, otvorenosti myslí a imunity voči dezinformačným klamstvám.
  GlopolisGlopolis
  nezávislé analytické centrum (think-tank) se zaměřením na globální výzvy a příslušné odpovědi České republiky a EU. Ve spolupráci s těmi, kteří utvářejí politiku, byznys a veřejné mínění, je naším dlouhodobým cílem zlepšit politickou kulturu a přispět k přechodu na chytrou ekonomiku, k energetické a potravinové zodpovědnosti. Nabízíme analýzy, vize a poradenství, budujeme sítě, podporujeme diskusi a vybízíme ke změně myšlení.
  TruthoutTruthout
  small nonprofit organization and unless otherwise stated, it will be assumed that submissions are offered gratis and that Truthout's editors may choose to publish them on either Truthout, our sister site, BuzzFlash, or our blogspot, SpeakOut.
  National Public RadioNational Public Radio
  privately and publicly funded non-profit membership media organization that serves as a national syndicator to a network of 900 public radio stations in the United States
  Popular ResistancePopular Resistance
  PopularResistance.org seeks to aid in bringing movements for peace, justice, economic fairness and environmental protection together into an independent, nonviolent and diverse movement that can end the power of concentrated wealth, shift power to the people and put human needs before corporate greed.
  Public CitizenPublic Citizen
  nonprofit organization that does not participate in partisan political activities or endorse any candidates for elected office.
  Guardian Environment NetworkGuardian Environment Network
  News and comments from the world's best enviromental sites
  ZVONZVON
  the information plunger for cleaning information pipelines: CIA World Factbook, Climate Skeptic Arguments, International Law Documents, Resources for librarians.
  Svobodný monitorSvobodný monitor
  nezávislý on-line deník přinášející výhradně seriózní byznysové a ekonomicko-politické zpravodajství, analýzy a data. Významnou součástí deníku je publicistika, která se v podstatné míře soustřeďuje na témata týkající se svobody jednotlivce, soukromého vlastnictví, svobody podnikání a postavení individuálního občana – daňového poplatníka – v politickém systému ČR, potažmo v rámci Evropské unie.
  WildAidWildAid
  mission is to end the illegal wildlife trade in our lifetimes by reducing demand through public awareness campaigns and providing comprehensive marine protection.
  Media Education FoundationMedia Education Foundation
  produces and distributes documentary films and other educational resources to inspire critical thinking about the social, political, and cultural impact of American mass media.
  The Canadian Journalism ProjectThe Canadian Journalism Project
  source for news, research, commentary, advice, discussion and resources. It also includes links to other organizations that recognize and support excellence in journalism.
  Exilové novinyExilové noviny
  jsou určeny všem, kteří vědí, že slovo „občan“ obsahuje víc, než nějakou státní příslušnost. Jsou určeny těm, kdo skutečně žijí v exilu, ale i těm doma v České republice, kteří se čím dál více cítí být cizinci ve vlastní zemi, protože nabyli oprávněného dojmu, že nic nemohou ovlivnit, že nikoho nezajímají, že se nemohou hnout z místa. Těm především.
  The Corbett reportThe Corbett report
  independent, listener-supported alternative news source. It operates on the principle of open source intelligence and provides podcasts, interviews, articles and videos about breaking news and important issues from 9/11 Truth and false flag terror to the Big Brother police state, eugenics, geopolitics, the central banking fraud and more.
  The Public Domain ReviewThe Public Domain Review
  not-for-profit project dedicated to showcasing the most interesting and unusual out-of-copyright works available online.
  Top Documentary FilmsTop Documentary Films
  full watchable documentaries and information on documentaries by quoting reviews from trusted sources.
  DOC ALLIANCEDOC ALLIANCE
  Cílem iniciativy Doc Alliance je podporovat rozmanitost dokumentárního filmu a rozšiřovat mezi diváky povědomí o fascinujících možnostech tohoto žánru, který dokáže být často působivější než svět fikce. Doc Alliance představuje dynamickou platformu, která nabízí tvůrcům a producentům alternativní způsoby oběhu pro filmy, které se na trhu často obtížně prosazují. Záměrem Doc Alliance je pomáhat autorským dokumentárním snímkům na jejich cestě k co nejširšímu počtu diváků, zejména pak systematicky podporovat jejich distribuci skrze festivalové trhy a vlastní online platformu DAFilms.cz.
  The Center for Public IntegrityThe Center for Public Integrity
  oldest and largest nonpartisan, nonprofit investigative news organizations in the USA. Our mission: To serve democracy by revealing abuses of power, corruption and betrayal of public trust by powerful public and private institutions, using the tools of investigative journalism.
  FreepressFreepress
  nonpartisan organizations advocating for universal and affordable Internet access, diverse media ownership, vibrant public media and quality journalism.
  INURU.COMINURU.COM
  informační portál prioritně určen všem, kteří v době zkratek a přemíry povrchních informací jsou ochotni používat svůj mozek a samostatně myslet.
  The Opinions PostThe Opinions Post
  Naší misí je podporovat občanskou angažovanost a veřejné diskuse v oblastech ekonomiky, státní správy, školství, umění, zdravotnictví, designu a v dalších oblastech veřejného zájmu. Naší vizí je poskytnout naší komunitě inovativní zdroj informací. Opinions Post si zakládá na zachování spravedlivého a vyváženého přístupu ke všem redakčním zprávám a analýzám. Opinions Post má za cíl nestrannost při reportování zpráv a férové chování vůči čtenářům, spolupracovníkům, inzerentům a dalším. Budeme prosazovat, aby nás bylo vidět i slyšet. - See more at: http://cz.opinionspost.com/kdo-jsme/#sthash.KTi1G6GH.dpuf
  Reality DropReality Drop
  reveal the denial and deception around climate change, spread the truth, and clear the way toward real solutions.
  Mother JonesMother Jones
  nonprofit news organization that specializes in investigative, political, and social justice reporting.
  Latinská Amerika DnesLatinská Amerika Dnes
  o tom, co podstatného se stalo, děje nebo stane v Latinské Americe a čas od času se podívat na kulturu, historii, cestování atp.
  ManipulátořiManipulátoři
  Nezávislý publicistický web se dále věnuje oblasti politického marketingu, public relations a komunikačních strategií, s přesahem do dalších společenských věd. Impressum: Podporujeme nezávislé, otevřené myšlení za účelem otevírání kritické debaty o společenském a politickém dění v souvislostech České republiky. Dále podporujeme projekty vedoucích ke zkvalitňování veřejného diskurzu.
  UN WatchUN Watch
  non-governmental organization based in Geneva whose mandate is to monitor the performance of the United Nations by the yardstick of its own Charter. UN Watch was established in 1993 by the legendary civil rights activist Morris B. Abram, the former U.S. Permanent Representative to the United Nations in Geneva. UN Watch participates actively at the UN as an accredited NGO in Special Consultative Status to the UN Economic and Social Council (ECOSOC) and as an Associate NGO to the UN Department of Public Information (DPI). It reports regularly to both.
  xRubriky
  Odkazy
  Měsíční archiv
  Výběr tématu
  Anketa
  Credits

  webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Visible advertising is not managed by this site.